Кралската шекспирова компания ще разгледа възможността за използване на изкуствен интелект (ИИ) в бъдещи театрални продукции, съобщава ДПА.
Инициативата е свързана с част от програмата на кабинета в Лондон за финансиране на културата в графствата Уест Мидландс и Мърсисайд.
Когато правиш това, което обичаш, можеш да издържиш цял живот. Аз съм един от щастливите хора, които работят, каквото им харесва.
Това каза цигуларят Васко Василев, който участва в откриването на изложба на фотографа Христо Русев във Варна. Експозицията е подредена в галерия „Жар Арт“ и показва кадри от серията „Васко Василев - зад сцена“, издадена в албум през 2020 г. Тази вечер инструменталистът представя в крайморския град новия си проект Vasko & The Violin.
По думите му да имаш всяка вечер концерт в различен град, не е толкова нормално, но е много хубаво. Турнетата го карат да се чувства в добра форма, защото обожава да пътува. Публиката според него е различна във всеки град и държава, но това се дължи не на народността, а на настроението на хората. То не винаги е еднакво и затова няма как музикантът да повтори един и същ концерт два път
Днес виртуозният пианист Иван Янъков ще свири музика на Бетовен на сцената на старозагорската опера. Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувани на официалния сайт на културната институция. Меломаните ще имат възможността да се насладят на симфоничен концерт с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на маестро Ивайло Кринчев. Гост-концертмайстор ще бъде изтъкнатият български цигулар и педагог Мичо Димитров.
Ще бъдат представени музика на Бетовен и Дворжак с техните знакови произведения. В първата част на програмата ще прозвучи Концертът за пиано и оркестър N 5 на Лудвиг ван Бетовен със солист Иван Янъков. Във втората част на празничната симфонична вечер почитателите на класическата музика ще се срещнат с Осма симфония на Антонин Дворжак.
Припомняме, че през май т.г. къща музей „Панчо Владигеров&ldquo
Бариерата на субтитрите в САЩ беше преодоляна веднъж завинаги: въпреки многобройните си диалози на японски език, "Шогун" триумфира на наградите "Еми", спечелвайки рекорден брой отличия за един сезон на сериал, сред които за най-добра телевизионна драма, предадоха световните агенции.
Екранизацията на романа на Джеймс Клавел, който разглежда борбата за власт в Япония през 17-и век, събра 18 награди на състоялата се в театър "Пийкок" 76-а церемония за отличията, известни като телевизионния еквивалент на филмовите "Оскар"-и.
"Шогун" е първият неанглоезичен сериал, който печели водещата награда за най-добра телевизионна драматична поредица.
Сценаристът на сериала Джъстин Маркс не пропусна да спомене "творческата авантюра", предприета от канала Еф Екс (FX) и неговия собственик "Дисни" с този проект.
Ролите в "Шогун" донес
Спектакълът „Дъхът на дявола“ на Ловешкия театър ще гостува в Свищов.
Постановката ще се играе на 9 декември в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови - 1856“, съобщиха от културната институция.
“Дъхът на дявола” е романтична комедия, която се вглежда в живота на младите хора, в техните вълнения и мечти. Сюжетът е изтъкан от интересни ситуации с неочаквани обрати и доставя рядко срещано удоволствие.
В главната роля е актьорът Христо Мутафчиев, който си партнира на сцената с Боряна Бабанова, Деян Жеков, Богомила Николова и Петко Венелинов. Режисьор на комедията е Боил Банов. Сценографията е на Кирил Наумов, музиката е на Мáртин Костакиев, а преводът е на Нева Мичева.
Припомняме, че премиерата на спектакъла на ловешката сцена беше в началото на юни т.г.
Десетгодишният Джузепе Ди Менца от Италия спечели Гран при на 22-я Международен конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Сребърна Янтра” във Велико Търново. Той получи парична награда в размер на 1000 евро и статуетка, която след 21 години е с нова визия, съобщи директорът, създател и продуцент на музикалния форум Румяна Начева. В сериозна конкуренция за приза бяха още румънката Риана Русу и българката Виктория Каменчева.
Във Велико Търново Джузепе пристигна със своите вокални педагози Нунцио Гамбини и Мерилин Морреале – семеен оперен дует, който всички имаха удоволствието да чуят и аплодират на гала концерта.
След предварителна онлайн селекция до финала, който се проведе на сцената на Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" във Велико Търново, достигнаха 90 изпълнители на възраст от 5 до 25 години, разпределени в 4 възрастови групи,
Базирана в родното място на драматурга Уилям Шекспир - Стратфорд на Ейвън, както и в Лондон, театралната компания ще ръководи проекти за научноизследователска и развойна дейност в сътрудничество с американския технологичен и медиен фестивал South by Southwest.
Трупата вече е използвала технология за засичане на движение в представлението си Dream, вдъхновено от „Сън в лятна нощ“ на Шекспир, през 2021 г.
Холивудска звезда, муза на Алфред Хичкок, модна икона, принцеса на Монако - американката Грейс Кели покорява света през 50-те години на миналия век.
Днес се отбелязват 95 години от рождението на актрисата, сложила край на успешна, макар и кратка кинокариера, увенчана с награда "Оскар", в името на любовта и семейството.
Грейс Кели се сбогува с Холивуд през 1956 г., когато се омъжва за принца на Монако - Рение Трети, и напълно се отдава на новата си житейска роля - на принцеса. Тогава мнозина приемат историята й като сюжет на съвременна приказка - американка без благородническо потекло успява да впечатли един от най-желаните ергени - младият принц, който вече е на трона.
Докато Рение Трети превръща Монако в модерна монархия, то Грейс Кели й придава блясък с красотата, вродената си елегантност и благотворителни дейности. Наричат принцесата "изгря
Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес.
Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.
В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.
„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много
Художничката Венета Ганчева подрежда четвъртата си самостоятелна изложба в Художествената галерия в Добрич, съобщават оттам, като допълват, че експозицията ще бъде разположена в зала 1 на културния институт, а откриването ще бъде на рождения ден на Венета Ганчева – 21 ноември.
От ХГ – Добрич посочват също, че в експозицията ще бъдат представени живописни творби на добричката художничка.
За творчеството си Венета Ганчева казва: "С помощта на живописта, абстрактните форми и структури, аз искам да въздействам върху подсъзнанието на зрителя, предизвиквайки чувства и усещания, които в процеса на работа са вдъхновявали и мен. Моите творби са една плетеница от пясък и акрил. Пясъкът е пренесен от морския или речния бряг. Неговите частици са уловили в себе си спомените за местата и емоциите, изпитани от мен по време на различни пътувания. Акрилнат
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Българският филм "Гунди - Легенда за любовта", разказващ историята на футболиста Георги Аспарухов, вече трета седмица продължава да е на върха на зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните.
За това време разказа за живота на великия футболист от началото на 18-те му години до трагичната му гибел са гледали 397 925 зрители, а приходите са 5 423 187 лева, като по този показател филмът вече надмина общия приход от български ленти за миналата година.
На втора позиция е "Венъм: Последният танц" с Том Харди в главната роля. Битката между Еди Брок и симбиотът Венъм с Ксенофаг са гледали вече 63 591 зрители, а приходите за двете седмици у нас са 957 144 лева.
Трета позиция заема анимацията "Дивият робот", която е вече месец по екраните. Пътешествието на 7134-Роз из необитаемия остров, на който попада след корабокрушение и общуването й със заобикалящия я
Министърът на културата на Великобритания Лиса Нанди обяви инвестиции от 13,5 милиона британски лири (16 милиона eвро) в обучение, изследвания и развитие за редица проекти в Мърсисайд и Уест Мидландс.
Талантът е навсякъде, но не и възможностите. Ето защо ние подкрепяме фирми, художници и хора на свободна практика, които правят иновации, използват нови технологии и стимулират растежа в творчески клъстери в цялата страна, каза тя.
Конкретният тип нововъведение, които Кралската шекспирова компания ще приложи, все още не е решен, но театралната трупа ще разгледа „ИИ и имерсивни технологии“, отбелязва ДПА.
Обмисля се също така „включване на технологии на ВР (виртуална реалност) и ДР (добавена реалност) при събития на живо; адаптиране на игрови двигатели (платформи за създаване на 3Д компютърни игри, бел. ред.) за неигрови приложения в музика, театър и филми; използване на принципи от видеоигрите за ангажиране на публиката; използване на техники за 3D моделиране и анимация при създаване на висококачествено имерсивно съдържание“, допълват от Кралската шекспирова компания.